W niedzielę, 4 listopada w trzech gminach naszego powiatu dokonaliśmy wyboru prezydenta i burmistrzów. Wiemy, gdzie rządzić będzie dotychczasowy przewodniczący rady miejskiej, gdzie były już wiceburmistrz, a gdzie radny miejski poprzedniej kadencji.

Za nami druga tura wyborów samorządowych, w której wybieraliśmy gospodarzy naszych miast i gmin. W pięciu pozostałych gminach w pierwszej turze wygrali dotychczasowi, często wieloletni gospodarze. W Celestynowie kolejne pięć lat rządzić będzie wójt Witold Kwiatkowski, w Kołbieli wójt Adam Budyta, w Osiecku wójt Karolina Zowczak, w Sobieniach Jeziorach wójt Stanisław Wirtek, a w Wiązownie wójt Janusz Budny.

W Otwocku w wyborcze szranki stanęli: Jarosław Margielski i Ireneusz Paśniczek, którzy walczyli o fotel prezydenta, w Karczewie: Michał Rudzki i wieloletni burmistrz, Władysław Dariusz Łokietek, a w Józefowie: Mateusz Rojek i dotychczasowy wiceburmistrz, Marek Banaszek.

Pierwsze, sondażowe wyniki które podaliśmy już w niedzielę wieczorem, jasno pokazały, że zwyciężyli: Jarosław Margielski, Michał Rudzki i Marek Banaszek.

Według wstępnych wyliczeń z okręgów wyborczych, kandydat na prezydenta Otwocka cieszyły się poparciem ok. 52 procent wyborców. Ostatecznie, jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, Jarosław Margielski pokonał kontrkandydata, czyli Ireneusza Paśniczka zdobywając poparcie wynoszące 55,21% , co oznacza że zagłosowało na niego 9369 osób. Dla porównania – w pierwszej turze, ten kandydat zdobył 42.13 % oddanych głosów. Zaufanie, którym wyborcy obdarzyli kandydata Prawa i Sprawiedliwości może nieco zaskakiwać, zwłaszcza że jak donoszą dziennikarze gazety wyborczej: (…) po drugiej turze wyborów samorządowych PiS stracił prezydentów w miastach, w których rządził od ponad dekady: w Siedlcach i Ostrołęce. Otwock jest więc największym miastem na Mazowszu, w którym po wyborach samorządowych prezydentem będzie członek Prawa i Sprawiedliwości (...)

Ciekawostką jest fakt, że zaledwie 27 letni Michał Piotr Rudzki zdobył aż 57,71% głosów i tym samym pokonał wieloletniego burmistrza Karczewa, Władysława Dariusza Łokietka, na którego głosowało zaledwie 42.29% uprawnionych wyborców. Tym samym zdecydowanie poprawił swój wynik z pierwszej tury wyborów, w której zdobył zaledwie lub aż 32,69% głosów

Niedzielne sondaże powyborcze wskazywały, że wielkiej zmiany nie będzie natomiast w Józefowie i gospodarzem miasta dzięki poparciu wyborców na poziomie 70,03% zostanie wiceburmistrz Marek Banaszek. Dziś już wiemy, że ostatecznie wygrał z wynikiem 69,93%. Co ciekawe, frekwencja w Józefowie wyniosła 54,36%. Była najwyższa w powiecie otwockim i wyższa niż w województwie mazowieckim (51,63%).

Gratulacje i podziękowania

Wyniki wyborów bardzo szybko skomentował między innymi ustępujący prezydent Otwocka, Zbigniew Szczepaniak, który napisał na jednym z portali społecznościowych: -Wybraliśmy! Gratuluje Panu Jarosławowi Margielskiemu zwycięstwa we wczorajszych wyborach a Panu Ireneuszowi Paśniczkowi uzyskania bardzo dobrego wyniku. Nie czekając na oficjalne przekazanie pełnionego przeze mnie stanowiska już dziś życzę nowemu prezydentowi naszego miasta aby nadchodząca kadencja obfitowała w wiele inwestycji i przedsięwzięć służących mieszkańcom. Życzę mu również wielu sił, które pozwolą te przedsięwzięcia zrealizować. Powodzenia. Zbigniew Szczepaniak.

Jego następca, Jarosław Margielski podziękował wyborcom następującymi słowami: -Drodzy mieszkańcy Otwocka! Serdecznie dziękuję za zaufanie i wsparcie. Już wkrótce będziemy dumni z Otwocka.

Z kolei Marek Banaszek podziękował mieszkańcom Józefowa, którzy zdecydowali się oddać na niego głos pisząc: -Józefowianki i józefowiacy, serdecznie dziękuję Państwu za każdy głos oddany w II turze wyborów w naszym mieście i zaufanie, jakim mnie obdarzyliście.

To wielki sukces Komitetu Wyborczego Dla Miasta, możliwy dzięki pracy całego sztabu ludzi. Nie zawiodę Państwa oczekiwań, daję słowo, że program, który przedstawiliśmy zostanie zrealizowany. Będę ciężko pracował, aby kontynuować dzieło Stanisława Kruszewskiego, który przez wiele lat zmienił oblicze Józefowa. Zrobię wszystko, aby nasze miasto stało się jeszcze ładniejsze i bardziej przyjazne dla wszystkich mieszkańców. Wierzę że swoją pracą przekonam także te osoby które nie poszły na wybory w II turze i te które głosowały na mojego konkurenta. Dziękuję Panu Mateuszowi Rojkowi za uczciwe zmagania w trakcie kampanii wyborczej. Tak jak mówiłem w kampanii wyborczej, nie jestem zwolennikiem debat, które są teatrem politycznym, ale drzwi do mojego gabinetu są zawsze dla Państwa otwarte, bo burmistrz pracuje po to, aby rozwiązywać Państwa problemy. Szanowni Państwo dziękuję i zapraszam do współpracy, niech łączy nas Józefów.

Z wyrazami szacunku Marek Banaszek.

Również nowy burmistrz Karczewa, Michał Rudzki już w niedzielny wieczór zwrócił się do internautów: -Zgodnie z informacjami, które spłynęły ze wszystkich lokali wyborczych w Naszej Gminie, zostałem przez Państwa wybrany na urząd Burmistrza Karczewa. Jest to dla mnie zaszczyt, że obdarzyliście mnie Państwo tak wielkim zaufaniem. Przede mną i moimi współpracownikami bardzo dużo pracy, ale z takim wsparciem jakie od Państwa uzyskałem nie może się nie udać! Razem zmienimy Gminę Karczew na lepsze. Serdecznie dziękuję za udział w dzisiejszych wyborach i za wszystkie oddane na mnie głosy. Bardzo dziękuję również moim bliskim i mojemu sztabowi wyborczemu za pomoc i zaangażowanie w czasie kampanii. Bez Was bym tego nie osiągnął!

Przyłączamy się do gratulacji i życzymy nowo wybranemu prezydentowi Otwocka oraz burmistrzom Józefowa i Karczewa wielu sukcesów podczas pełnienia posługi dla mieszkańców! Liczymy na to, że wprowadzicie w czyn swoje hasła wyborcze i jako gospodarze gmin sprawicie, że staną się one jeszcze piękniejsze i bardziej przyjazne!