12 maja, rodzice niepełnosprawnych dzieci wraz ze swoimi pociechami mogli odwiedzić Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Otwocku, aby przekonać się, jak działa placówka. Kadra nauczycielska oprowadzała po zakątkach ośrodka, a uczniowie przygotowali wyjątkową wystawę.

SOSW przy Majowej sprawuje opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnościami intelektualnymi i ruchowymi – o różnych stopniach zaawansowania. Obejmuje przedszkole, szkołę podstawową, szkołę zawodową, szkołę przysposabiającą do pracy, a także internat. Jak podkreśla kadra, placówka uczy i bawi, a przede wszystkim wspiera. Dąży do tego, aby każdy podopieczny odnalazł swoją pasję i mógł ją rozwijać. Oprócz zajęć specjalistycznych, prowadzi świetlicę, zajęcia taneczne i szereg innych kreatywnych działań. Uczniowie tworzą także szkolną gazetkę, dzieląc się na jej łamach swoimi osiągnięciami i radościami.

Placówka od lat cieszy się opinią niezwykle przyjaznego miejsca dla dzieci i młodzieży. Na zorganizowanym 12 maja dniu otwartym, można było się przekonać, że jest to absolutnie uzasadniona opinia. Atmosfera była prawdziwie domowa. Przybyłych gości przywitał film z życia szkoły oraz słodki poczęstunek. Od godziny 10.00 do 13.00, rodzice w towarzystwie nauczycieli mogli zwiedzić zakątki oddziału, który najbardziej ich interesował i dowiedzieć się, jak funkcjonuje on na co dzień. Kadra, w każdym momencie była gotowa udzielić porad i rozwiać wszelkie wątpliwości przyszłych wychowanków ośrodka i ich opiekunów. Piękną oprawą dla tego spotkania była wystawa prac uczniów SOSW. Na głównej sali prezentowały się obrazy, malowana ceramika i impresje na drewnie, a każde z dzieł robiło wielkie wrażenie. Nie trzeba być koneserem, aby uznać, że wszystkie prace były niezwykłe, a ich autorzy to prawdziwi artyści! Zdjęcia z wystawy można zobaczyć w naszej fotogalerii.

Już za kilka miesięcy rozpocznie się nowy rok szkolny. Rodzice niepełnosprawnych dzieci, trzeba przyznać, mają utrudnione zadanie jeśli chodzi o wybór odpowiedniej placówki. Po pierwsze – specjalistycznych ośrodków jest dużo mniej niż zwykłych szkół, po drugie – nie wszystkie z nich odpowiadają na indywidualne potrzeby dzieci, a także rodziców.

SOSW oferuje edukację na wielu szczeblach rozwoju. Prowadzi szereg dodatkowych zajęć dostosowanych do indywidualnych potrzeb podopiecznych. Uczy bawiąc i bawi ucząc, a jako nadrzędny cel w opiece nad młodymi ludźmi, stawia ich dobre samopoczucie. Dzięki temu właśnie, zdaje się tryumfować nad innymi tego rodzaju ośrodkami. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat życia placówki, zajrzyjcie na jej stronę internetową

MK/fot. MK