Jak obiecali, tak zrobili! Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w niedzielę 14 października odbyło się uroczyste otwarcie nowej przeprawy na rzece Świder w ciągu ulic Jana Pawła II w Otwocku i Sikorskiego w Józefowie.

W wydarzeniu wzięli udział włodarze ze wszystkich gmin naszego powiatu, kapłani oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Otwocka i Józefowa. Uroczystości rozpoczęły się w samo południe mszą polową, którą celebrował ksiądz dziekan Bogdan Sankowski. Kolejnym punktem programu były przemówienia, w których wszyscy podkreślali wagę tej historycznej chwili.

-Spotykamy się dzisiaj w miejscu wyjątkowym – na nowym moście przez rzekę Świder, który za chwilę otrzyma swoje imię „100-lecia Odzyskania Niepodległości”. Stanie się to dlatego, że rok 2018 wyznacza wyjątkową rocznicę – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Mieszkańcy Powiatu Otwockiego, mamy ten most, wymarzony tak naprawdę od kilkudziesięciu lat – mówił starosta, Mirosław Pszonka.
Jak podkreślał gospodarz powiatu: -Ten most jest mostem szczególnym, ponieważ rozwiązuje wiele problemów w Otwocku, jeśli chodzi o komunikację, a co najważniejsze, jest mostem wytęsknionym przez mieszkańców Otwocka, Józefowa, ale także innych sąsiednich gmin. Jest inwestycją na którą wszyscy bardzo czekaliśmy! Wartość całej inwestycji wynosi około 35 milinów zł, Prace były prowadzone dwuetapowo w okresie od 22 sierpnia 2017 roku do 12 października 2018 r. Podczas realizowania etapu I wykonano konstrukcie obiektu mostowego, nasypy przy obiekcie, mur oporowy pod wiaduktem drogi wojewódzkiej Nr 721 i przebudowano część urządzeń. Etap II to dokończenie obiektu mostowego, wykonanie dojazdów na łącznej długości 1,5 km, przebudowa pozostałych urządzeń kolidujących z inwestycją, budowa sygnalizacji świetlnej oraz budowa oświetlenia ulicznego.
Chcę dzisiaj z serca podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które angażowały się w tę ważną dla Mieszkańców Powiatu Otwockiego inwestycję. Dziękuję za wszystkie Państwa wysiłki i starania. Dziękuję za to, że przyczynili się Państwo do stworzenia miejsca potrzebnego które – ufam – będzie dobrze służyć Mieszkańcom i poprawi bezpieczeństwo – zakończył swoją przemowę Mirosław Pszonka.

Niedzielna uroczystość była również okazją do wręczenia pamiątkowych odznaczeń, dyplomów i medali Pro Masovia.

Po przecięciu wstęgi, mostem przemaszerowały poczty sztandarowe, a za nimi ruszyła defilada wozów strażackich z wszystkich gmin powiatu oraz parada starych samochodów, motocyklistów i... rowerzystów.

Strażacka grochówka, kiełbaski z grilla, malowanie buziek, stoiska food trucków to tylko nieliczne atrakcje, które czekały na uczestników wydarzenia. O godzinie 16:00 scenę przejęli muzycy, czyli zespoły: Long& Junior, Best Banda, Nastja, Jorrgus.
W finale uroczystego otwarcia Mostu im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości otwocczanie i józefowianie mogli podziwiać niezwykły pokaz fajerwerków.

Przypominamy, że relację wideo z otwarcia mostu im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości znajdziecie na naszym FB! TUTAJ i TU

ML