Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami system wypożyczania rowerów miejskich miał być gotowy na majówkę…tak się jednak nie stało. Sprawdziliśmy, skąd wynika opóźnienie i nie mamy dobrych wiadomości – na rowery będziemy bowiem musieli jeszcze poczekać.

W zeszłym roku mieszkańcy mogli cieszyć się systemem rowerów miejskich ofertowanych przez firmę Next Bike. Zgodnie z zapowiedziami miasto Otwock ogłosiło przetarg na obsługę wypożyczalni przez kolejne 4 lata. Po zapoznaniu się z dokumentacja przetargową Orange S.A. – jeden z potencjalnych wykonawców stwierdziła, że dokumentacja ta faworyzuje firmę Next Bike i zaskarżyła dokumentację do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Jak poinformował nas rzecznik prasowy KIO Otwoccy miejscy urzędnicy uwzględnili zarzuty odwołania w całości. W tym przypadku dalsze postępowanie przed KIO zostanie umorzone ale treść przetargu musi być dostosowana do wymogów skarżącego.

Co zarzuciła miastu Orange S.A.?
Miasto Otwock zażądało od wykonawców aby sieć otwockich wypożyczalni była kompatybilna z siecią warszawskich wypożyczalni, urzędnicy nie udostępnili jednak żadnych danych dotyczących Warszawskiej sieci ani zgody na przyłączenie do niej. W konsekwencji jedynym wykonawcą mogącym złożyć ofertę w takim postępowaniu jest firma Next Bike, ta sama która obsługuje Warszawskie wypożyczalnie.

Dodatkowo otwoccy urzędnicy nie sprawdzili, że warszawski system w obecnej postaci będzie działał jeszcze tylko dwa lata i zażądali od wykonawców aby utrzymali pełna kompatybilność przez następne cztery lata. Na koniec spółka Orange S.A. zarzuciła miastu, że nie ukrywało faworyzowania jednego z wykonawców i na swoim portalu napisało, że komisja rady miasta pozytywnie zaopiniowała plany dotyczące kontynuowania programu otwocki rower miejski przez firmę Next Bike.

Inne nie znaczy gorsze
Ponieważ miasto Otwock uwzględniło zarzuty skarżącego, tj. Orange S.A w całości to będzie musiało dopuścić rowery czwartej generacji na które się wcześniej nie zgadzało. Takie rowery posiadają panel do wypożyczania zamontowany w rowerze a nie na stacji rowerów. Każdy rower posiada kartę SIM, dzięki której może być namierzany. W zależności od chęci zmawiającego mogą być albo zostawiane w dowolnym miejscu albo na konkretnych stacjach. Firma Orange rowery miejskie w zeszłym roku wprowadziła do Olsztyna a w tym roku do Ostrołęki.

Co dalej?
Miasto Otwock powinno teraz przekazać wszystkim wykonawcom dokumenty dotyczące warszawskiej sieci wypożyczalni oraz zgodę Firmy Next Bike na przyłączenie do tej sieci, jeżeli chce by Otwocka sieć była z nią kompatybilna. Po podpisaniu umowy wykonawca otrzyma półroczny termin na realizacje usługi, co oznacza, że wypożyczalnie rowerów mogą ruszyć dopiero w przyszłym roku.

fot. UM Otwock