Podejrzenia się potwierdziły, grono pedagogiczne na kwarantannie. Tymczasem mieszkańcy na swojej grupie na Facebooku zadają pytanie: „Po co sprawa wyciekła do mediów???”

Ostrów, gmina Celestynów, powiat otwocki
Jak informowaliśmy w naszym materiale live wideo, dostępnym na profilu Halootwock na Facebooku, we wtorek, 1 września 2020 r. dzieci zamiast do szkoły poszły z rodzicami ... na mszę, a następnie udały się do domów. Powodem była oficjalna informacja od dyrekcji szkoły, którą rodzice dostali 31 sierpnia wieczorem:
„UWAGA: rozpoczęcie roku szkolnego w dniu jutrzejszym zostało odwołane. Ze względu na kwarantannę i objawy u jednego z nauczycieli i w związku z tym, że była rada pedagogiczna, istnieje obawa, że wirus COVID-19 może być wśród nauczycieli będących na radzie pedagogicznej. Rozpoczęcie roku w poszczególnych klasach odbędzie się online na TEAMS. Za chwilę wszyscy otrzymają oficjalnie informację od Dyrektora na librusie”

Na pytanie, kiedy dzieci będą mogły wrócić do szkoły, rodzice otrzymali następującą odpowiedź:
„Zależało będzie wszystko od wyniku osoby z objawami, jeżeli się potwierdzi to reszta nauczycieli będzie w kwarantannie. Jeżeli SANEPID wyrobi się z badaniem do piątku i wynik będzie negatywny, to pewnie za tydzień. Jeżeli wynik będzie dodatni to 10 dni kwarantanny czyli (dzieci wrócą do szkoły, przyp. Aut.) około 14-15 września”

Ksiądz na pewno zdrowy?
Ta informacja nie przeszkodziła księdzu, który również uczy w tej szkole, w zaproszeniu rodziców wraz z dziećmi na mszę, 1 września na godzinę 9:00 do kościoła, 50m od szkoły. Jak sam mówił – on na pewno jest zdrowy, bo nie uczestniczył w radzie pedagogicznej. Nie wiadomo jednak gdzie kontakt z wirusem miał ów nauczyciel.

Zarażenie potwierdzone
Jeszcze tego samego dnia, późnym wieczorem, udało się przeprowadzić badania osoby z podejrzanymi objawami. Niestety potwierdził się czarny scenariusz – nauczycielka jest nosicielem wirusa. Rodzice otrzymali taką informację: „Jutro zajęcia odwołane. Jeżeli SANEPID pozwoli, lekcje będą zdalne go końca tygodnia. Dyrektor się postara, aby do końca tygodnia nauczyciele mieli zrobione wymazy”.

Wesele, rodzina?
Wśród mieszkańców od razu pojawiły się podejrzenia, kim jest ów nauczyciel, a właściwie nauczycielka, i gdzie mogła mieć kontakt z wirusem. Prawdopodobnie nauczycielka była na weselu, na którym przebywały zarażone osoby. Sama, zamiast od razu zgłosić się na badania, funkcjonowała dalej – albo nieświadoma zagrożenia, albo z pełną świadomością.

Ostrów murem – zmowa milczenia, strach?
Mieszkańcy Ostrowa są oburzeni, że sprawa w ogóle trafiła do mediów. Uważają, że to ich prywatna sprawa i nikt nie powinien się tym interesować. Najlepiej udawać, że nic się nie wydarzyło. W międzyczasie prowadzą prywatne śledztwa i snują domysły, skąd ten „przeciek”. 

Komentarz z gminy
Szkoła podstawowa w Ostrowie podchodzi pod oświatę gminną w Celestynowie. Rozmawialiśmy wczoraj z osobą odpowiedzialną za oświatę w gminie. Kierownik Zakładu Obsługi Szkół Gminy Celestynów - p.Edyta Wrzosek, jeszcze przed wieczornymi sensacjami, w stonowany sposób wypowiadała się o zaistniałej sytuacji, mówiła o „prawdopodobnie błahym przeziębieniu i tym, że wszyscy teraz są przewrażliwieni”. Kolejna rzecz – zapobieganiu zarażeniom nie sprzyja zachowanie rodziców, którzy jedno dziecko do szkoły odprowadzają nieraz całą „procesją”, jak do komunii – obydwoje rodziców i rodzeństwo.

Zdalne nauczanie – nie jesteśmy gotowi
Podczas rozmowy z panią kierownik dowiedzieliśmy się też, że o ile gmina oczywiście otrzymała dotacje i komputery, o tyle same szkoły nie są gotowe na naukę hybrydową. Nie tyle mowa tu o logistyce i organizacji zajęć w samych szkołach, co o infrastrukturze informatycznej, a przede wszystkim – w szkołach nie ma niezbędnego do prowadzenia zajęć online sprzętu audiowizualnego.
Dodatkowy problem – do tej pory nie uregulowany odgórnie – to publikacja wizerunku nauczycieli oraz przebywających w klasie uczniów. „O tym nie pomyślał nikt w ministerstwie” – mówi nam pracownik gminnej oświaty.

Sytuację w szkole w Ostrowie i w całym powiecie będziemy śledzić na bieżąco. Zachęcamy też do obejrzenia wspomnianego wcześniej materiału wideo.