Ponad sześć godzin – dokładnie tyle trwały dwie debaty przedwyborcze, które zorganizowaliśmy w siedzibie naszej redakcji w Celestynowie. Zapraszając do udziału w nich kandydatów na prezydenta Otwocka oraz burmistrzów Józefowa i Karczewa chcieliśmy dać im szansę na dotarcie do mieszkańców bez konieczności roznoszenia ulotek i osobistego nagabywania ich w domach. Nie wszyscy z niej skorzystali, a szkoda! Obie relacje live obejrzało dotychczas prawie 60 tysięcy osób!

Do udziału w pierwszej debacie, która odbyła się w niedzielę, 14 października zaprosiliśmy kandydatów na prezydenta Otwocka. W trwającym prawie dwie i pół godziny spotkaniu udział wzięli wówczas: Przemysław Bogusz, Artur Brodowski, Bartłomiej Kozłowski, Marek Leśkiewicz i Jarosław Margielski. Niestety, z naszego zaproszenia nie skorzystali panowie: Ireneusz Paśniczek i Ireneusz Wojtasik. A szkoda, bo niedzielny wieczór był znakomitą okazją do przedstawienia się mieszkańcom Otwocka i podzielenia z nimi swoją wizją rozwiązania najważniejszych problemów, które dręczą miasto. Uczestnicy debaty zdradzili nam, co zamierzają zrobić, aby Otwock się rozwijał i był z każdym rokiem piękniejszy. Zapytaliśmy ich też między innymi o to: jak zamierzają rozwiązać kwestię smogu, „wielkiej dziury” w centrum Otwocka, co zamierzają zrobić z brakiem wolnych miejsc parkingowych w mieście i jakie mają pomysły na zasilenie budżetu miejskiego po utraceniu możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych z Unii Europejskiej.

Z radością przyjęliśmy fakt, że w trakcie trwania debaty towarzyszyło nam wirtualnie aż tylu widzów, którzy nie tylko oglądali tę wyjątkową transmisję, ale też żywo ją komentowali i sugerowali pytania, które powinniśmy zadać naszym rozmówcom. Padły te najważniejsze.

W szczytowym momencie naszej debaty towarzyszyło nam ok. 25 tysięcy odbiorców, a nasi goście sprawili że na facebookowym fanpage'u pojawiło się ponad 1400 komentarzy, za które serdecznie Wam dziękujemy!

Obecnie, liczby te wzrosły już do 32455 odbiorców i 3166 reakcji, komentarzy i udostępnień.

Kilka dni przed debatą zaprosiliśmy Was do udziału w sondzie i odpowiedź na pytanie: Kto państwa zdaniem zostanie prezydentem Otwocka? Zakończyliśmy ją podczas spotkania z kandydatami. W niedzielę, ogłosiliśmy również drugi sondaż. Pytanie przez nas postawione brzmiało: Kto twoim zdaniem zwyciężył w debacie. W obu byliście jednogłośni! Zdecydowanym zwycięzcą naszych sondaży został Jarosław Margielski. Ustępujący przewodniczący rady miasta Otwocka w pierwszej zdobył aż 43,36 procentowe poparcie, a w drugiej 52,24 procent głosów. Tuż za nim uplasował się Przemysław Bogusz zdobywając odpowiednio 24,96 i 20,40 procent głosów. Trzecie miejsce w naszej pierwszej sondzie przypadło w udziale Bartłomiejowi Kozłowskiemu, który zdobył 14,27 procent głosów. Natomiast w debacie, według internautów lepiej zaprezentował się od niego Artur Brodowski zdobywając 15,42 procentowe poparcie.

Wyborcy podczas pierwszej tury wyborów, która odbyła się w niedzielę 21 października nie byli jednogłośni. Aby wybrać prezydenta Otwocka oraz burmistrzów Józefowa i Karczewa konieczna była druga tura wyborów. Postanowiliśmy więc iść za ciosem i zorganizować drugą debatę z udziałem wszystkich panów. Niestety, z naszego zaproszenia ponownie nie skorzystali wszyscy kandydaci. Ówczesny wiceburmistrz Józefowa, Marek Banaszek powiedział, że nie jest zwolennikiem debat, które jego zdaniem są teatrem politycznym. Dotychczasowy burmistrz Karczewa, Władysław Dariusz Łokietek również uznał, że ta forma dotarcia do wyborców go nie interesuje. Natomiast kandydat na prezydenta Otwocka, Ireneusz Paśniczek stwierdził, że weźmie udział w spotkaniu tylko i wyłącznie pod warunkiem, że zorganizują je wszystkie lokalne media, w tym również gazeta iOtwock, której pan Ireneusz jest właścicielem.

Debaty przedwyborcze od samego początku były pomysłem redakcji Halootwock, jednak z myślą o naszych czytelnikach, widzach, a przede wszystkim przyszłych wyborcach, którym należy się rzetelna informacja, zgodziliśmy się na ten warunek. Dzień przed zapowiadaną debatą – w poniedziałek 29 października odbyło się spotkanie organizacyjne, w którym udział wzięli przedstawiciele sztabów wyborczych i przyszli organizatorzy. Przedstawione zostały główne założenia i wybrani prowadzący. Jednym z nich miał być redaktor naczelny Linii otwockiej, Artur Kubajek. Niestety, we wtorek 30 października o godzinie 16:30, czyli 1,5 godziny przed pierwszą częścią debaty, dotarła do nas informacja, że redakcja LO nie jest zainteresowana udziałem. Nam także zasugerowano wycofanie się z jej organizacji. Wiedzieliśmy jednak, że nie możemy zawieść naszych widzów, którzy czekali na relację od chwili ogłoszenia jej terminu! Dlatego mimo lekkiego spóźnienia spotkaliśmy się z kandydatami na prezydenta Otwocka oraz burmistrzów Józefowa i Karczewa , którzy zechcieli poświęcić swój cenny czas wyborcom. W związku z tym, że do naszej redakcji dotarło tylko trzech panów: Jarosław Margielski (Otwock), Mateusz Rojek (Józefów) i Michał Rudzki (Karczew) zmuszeni zostaliśmy w ostatniej chwili na zmianę formuły spotkania. Nasi goście odpowiadali na pytania prowadzących: Anny Pawełek i Mateusza Pietrzyka, który zastąpił nieobecnego Artura Kubajka.

Wbrew naszym obawom, również ta debata okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Dotychczas obejrzało ją łącznie 27161 osób, pojawiło się też 1790 reakcji, komentarzy i udostępnień. Internauci żywo reagowali na wypowiedzi panów Margielskiego, Rojka i Rudzkiego. A nieobecność pozostałych kandydatów i wycofanie się LO z udziału w spotkaniu uznali za zlekceważenie ich. Jak się później okazało, dwaj panowie biorący udział w debacie zyskali zaufanie mieszkańców swoich gmin i zostali wybrani na nowych włodarzy. W drugiej turze wyborów samorządowych 2018 otwocczanie wybrali na swojego nowego prezydenta Jarosława Margielskiego, a wyborcy z Karczewa powierzyli stanowisko burmistrza na najbliższe pięć lat Michałowi Rudzkiemu. Obu panom gratulujemy serdecznie. Całej trójce ponownie dziękujemy za udział w debacie. Słowa podziękowania należą się również Wam – drodzy internauci! Bez Was nasza praca nie miałaby sensu! Pamiętajcie, że to właśnie dla Was tworzymy nasz portal! Obiecujemy, że nadal będziemy niezależnym medium, które powstaje z chęci informowania Was o tym co ważne, a nie dla splendoru! Chociaż nie ukrywamy, że niezwykle cieszy nas fakt 8 tysięcy polubień na facebooku i 8,5 tys. osób, które obserwują nasz profil!

Redakcja

Przypominamy, że zapis wideo obu debat znajdziecie na naszym FB:

https://www.facebook.com/halootwock/videos/256454251681759/

https://www.facebook.com/halootwock/videos/2233247770019312/