Co kryje ziemia? Archeologiczne skarby w Otwocku i Karczewie
– Podczas przeprowadzonych badań odkryto m.in. kilkadziesiąt monet, w tym monetę Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1769 r., fragment dekorowanej ozdoby z brązu, metalowy sygnet, pięć fragmentów ceramiki (cztery nowożytne i jeden starożytny) oraz fragment bruku – wyjaśnia Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. I dodaje, że w trakcie badań archeologicznych prowadzona jest dokumentacja fotograficzna i opisowa, dzięki czemu uda się zarejestrować wszystkie odkrycia. Wojewódzki konserwator podkreśla, że inwestycja realizowana jest na terenie układu urbanistycznego miasta Karczewa, ujętego w wojewódzkiej ewidencji zabytków, wszystkie prace ziemne są objęte stałym nadzorem archeologicznym.
Znalezisko przy ścieżce rowerowej
Przypominamy, że w Otwocku, podczas budowy ścieżki rowerowej na ul. Warszawskiej, pomiędzy ul. Leśną a ul. Willową (na wysokości otwockiego ratusza), robotnicy odkopali fragmenty synagogi z 1927 roku. Część znaleziska została zabezpieczona, ale prace kontynuowano. Po wybudowaniu ścieżki rowerowej rozpoczęły się badania archeologiczne, podczas których wydobyto relikty, które dają obraz żydowskiej świątyni, powstałej 11 lat przed II wojną światową, a zburzonej w jej trakcie.
– Po zakończonych pracach stanowisko zostanie zabezpieczone na zimę, a niektóre elementy architektoniczne będą poddane konserwacji. We współpracy z władzami samorządowymi opracowywany jest plan uczytelnienia odkopanych reliktów oraz upamiętnienia miejsca, w którym była synagoga. Zakończenie prac archeologicznych planowane jest na drugą połowę października – podkreśla wojewódzki konserwator zabytków.
Synagoga przy rondzie
Jak informuje „Otwock-history”, podczas budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i ul. Reymonta w Otwocku odnaleziono fragmenty synagogi Wajnbergów z 1928 roku. – Była to budowla w stylu modernistycznym, nawiązująca do form barokowych. Synagoga stanowiła prawdziwą ozdobę tej części miasta – opisuje na witrynie otwocki historyk Sebastian Rakowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka i współpracownik Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich. I podkreśla, że w sprawie tego, co stało się z reliktami synagogi Wajnbergów, skontaktuje się ze starostwem powiatowym (jest inwestorem budowy) z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.
Txt. AJ, fot. MWKZ, archiwum Sebastiana Rakowskiego, archeolodzy "Wykop na poziomie", AJ, Leszek AdamczykINNE ARTYKUŁY:
Budowa 4 torów do Otwocka. Tysiące drzew do wycięcia i 11 obiektów do rozbiórki!
Gwiazdy na otwarciu nocnego klubu! Przyjdź na otwarcie Show Club & Restaurant w Otwocku
Kiedy otworzą dwa mosty na trasie „801”? Kiedy rozpocznie się budowa kolejnego obiektu?
Zderzenie autobusu linii 720 z „dzikim zwierzęciem”
https://halootwock.pl/wiadomosci/zderzenie-autobusu-linii-720-z-dzikim-zwierzeciem/cid,18224,a
Rewitalizacja zabytkowego dworca w Otwocku. Na jakim etapie jest inwestycja?
Tak powstaje nowe rondo na Żeromskiego i droga do Śródborowa
Ukrainka w Bmw pędziła pod prąd trasą S17!
https://halootwock.pl/wiadomosci/ukrainka-w-bmw-pedzila-pod-prad-trasa-s17/cid,18218,a
Kierowca BMW złapany na drifcie na parkingu! Słono za to zapłacił
Zwierzęta umierały w męczarniach. Finał głośnej sprawy z Józefowa! [FOTO]
Józefów gotowy na Halloween. Gdzie zbierać słodycze? Jak zgłosić swój dom do zabawy?
Mały Biskupin to sekretny zakątek w lesie. Idealne miejsce na weekendowy spacer! [FOTO]
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj