Bezpłatna opieka medyczna dla pacjentów po zawale serca
Osoby po zawale mięśnia sercowego wymagają szczególnej opieki i terapii. Jednak tylko co drugi pacjent (po hospitalizacji) prowadzi dalszą profilaktykę i leczenie. Wiele osób nie korzysta z wizyt kontrolnych u kardiologa m.in. z powodu podeszłego wieku, trudności z dotarciem do przychodni czy miejsca, gdzie odbywa się rehabilitacja. Dlatego niedawno wprowadzono program, który zapewnia chorym po zawale kompleksową opiekę specjalistyczną (KOS-zawał). Program ułatwia życie nie tylko pacjentom, ale także lekarzom. Udział w programie jest bezpłatny.
Jednym z pierwszych miejsc w powiecie otwockim i okolicach, gdzie wdrożono program KOS jest Centrum Kardiologii Grupa American Heart of Poland w Józefowie. To tu mieszkańcy powiatu otwockiego mogą bezpłatnie skorzystać z opieki kardiologicznej w ramach programu KOS, który jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - Program zapewnia pacjentowi po zawale skoordynowaną, kompleksową i wielokierunkową opiekę medyczną od momentu zdiagnozowania zawału i hospitalizacji, po rehabilitację kardiologiczną, monitorowanie jego stanu zdrowia, aż po wizyty w poradni i zakończenia leczenia. Program zapewnia pacjentowi taką opiekę przez 12 miesięcy od chwili, kiedy opuści szpital - wyjaśnia Beata Staniaszczyk, specjalista ds. komunikacji PR z Centrum Kardiologii w Józefowie. I dodaje, że pacjent kardiologiczny opuszczając szpital ma wyznaczony termin pierwszej wizyty koordynująco-kontrolnej (wtedy można zapisać się do placówki w Józefowie - infolinia: 22 780 08 00). Taka wizyta powinna odbyć się w ciągu 2 tygodni od zakończenia hospitalizacji. - Dzięki programowi KOS-zawał, pacjent, który do nas trafia ma wyznaczony nie tylko plan leczenia, ale także miejsce rehabilitacji, bo to dzięki niej osoba po zawale ma największą szansę na powrót do pełnej sprawności - tłumaczy dr Andrzej Rak, kardiolog, ordynator Oddziału Kardiologii w józefowskim centrum.
We wtorek, 25 października w Centrum Kardiologii w Józefowie odbyła się konferencja dotycząca programu KOS-zawał. W spotkaniu wzięli udział m.in. władze samorządowe Otwocka, Józefowa i starostwa powiatowego oraz przedstawicieli józefowskiej placówki: dr n. med. Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny, a także dr Arkadiusz Rak, kardiolog, ordynator oddziału kardiologii, prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego.
(j-ka), fot. CK Józefów
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj