Co robić, gdy ktoś straci przytomność albo wpadnie do lodowatej wody? Tego dowiedzieli się najmłodsi podczas kursu pierwszej pomocy zorganizowanego przez OSP Pogorzel w ramach cyklu „Ferie-blisko”.

W końcu zaczął padać śnieg, a mróz szczypać w policzki. Wielu z nas korzysta więc teraz z zimowych rozrywek, takich, jak jazda na sankach, nartach, czy łyżwach. Jak wiemy, sporty zimowe to nie tylko świetna zabawa, czasem niestety także mniejsze i większe wypadki. Ważne jest zatem, aby każdy z nas znał zasady udzielania pierwszej pomocy, a także umiał zachować zimną krew w sytuacji zagrożenia – przekonali się o tym mali kursanci z Osiecka.

W poniedziałkowy poranek, 22 stycznia grupa około trzydziestu uczniów zebrała się w OSP Pogorzel, gdzie odbył się kurs pierwszej pomocy. Najmłodsi dowiedzieli się, w jaki sposób zawiadomić służby medyczne o wypadku, żeby było to jasne i rzetelne. Ćwiczyli reanimację na specjalnym fantomie. Poznali także zasady układania ciała w pozycji bezpiecznej. Wszystkich tych czynności uczyli się od doświadczonych strażaków z Pogorzeli. Lekcja ta stanowiła pierwszą część spotkania. Druga część miała się odbyć w terenie. Uczestnicy zajęć z energią pomaszerowali nad staw w Pogorzeli, gdzie czekali już na nich strażacy z Otwocka. Miał się wówczas odbyć pokaz udzielania pomocy w sytuacji, kiedy ktoś wpadnie pod wodę. Byli nurkowie i specjalny sprzęt ratowniczy. Niestety, podczas przygotowań do pokazu dowódca jednostki otrzymał zawiadomienie o wypadku w okolicach Woli Karczewskiej. Ironia losu – okazało się, że jakiś człowiek wpadł właśnie do zamarzniętego stawu. Służby musiały natychmiast jechać na akcję ratowniczą.

Co prawda zajęcia w terenie się nie odbyły, ale ten czas nie był stracony. Ta niespodziewana sytuacja była swego rodzaju lekcją dla najmłodszych. Przekonali się bowiem, że nie warto ryzykować życia dla chwili zabawy. Zamiast ślizgawki na stawie lepiej wybrać miejskie lodowisko – tam można szaleć do woli.

Pozostali na miejscu strażacy udzielili dzieciakom krótkiej, ale treściwej instrukcji – jak zareagować w sytuacji, kiedy pod kimś załamie się lód. Ta ważna lekcja została przez nas udokumentowana. Zapraszamy do oglądania!