Czym wyróżniają się profesjonalne analizatory wydechu oraz alkomaty dowodowe? Oto najważniejsze cechy tych urządzeń

Badanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu stanowi wyższą konieczność w wielu rozmaitych sytuacjach. Począwszy od policyjnych kontroli na mniej lub bardziej uczęszczanych drogach, a skończywszy na kontroli personelu przed rozpoczęciem wyjątkowo odpowiedzialnej pracy. Wiarygodność oraz dokładność takich testów ma fundamentalne znaczenie, zarówno z uwagi na ważną funkcję prewencyjną, jak też wpływ wywierany na los badanych osób. Dlatego postaramy się rzeczowo scharakteryzować alkomaty najwyższej klasy, a pomogą nam w tym eksperci z renomowanej, polskiej firmy PROMIL-LAB.

Szerszy zakres oraz znacznie większa precyzja pomiarów charakteryzują tylko alko-testery z górnej półki

Każde urządzenie analizujące skład wydechu pod kątem zawartych w nim cząsteczek alkoholu posiada czułe komórki pomiarowe. Wrażliwość sensorów na mikroskopijne pozostałości etanolu w dużym stopniu zależy od technologii, w jakich wykonano poszczególne podzespoły. Profesjonalne, atestowane alkomaty dowodowe wyposażane są w czujniki elektrochemiczne, reagujące tylko i wyłącznie na pochodne alkoholu etylowego. Niektóre modele posiadają dodatkowy sensor infrared (podczerwień), pełniący ważną funkcję wspomagającą. Standardowa skala pomiaru w sprzęcie tego rodzaju wynosi od 0,00 do 2,00 miligrama na litr, co odpowiada przedziałowi od 0,00 do 4,00 promila. Niektóre modele mają jeszcze bardziej rozbudowany zakres pomiarów, aczkolwiek w aktualnym stanie prawnym tyle wystarcza z nawiązką. Specjaliści reprezentujący PROMIL-LAB zwracają przy tym uwagę na 2 różne tryby przeprowadzania testów: automatyczny oraz manualny. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie przeprowadzenie badania trzeźwości, w warunkach maksymalnie komfortowych dla operatora i osoby poddawanej próbie.

Alkomaty najwyższej klasy posiadają także wbudowaną drukarkę oraz zapamiętują wyniki wielu badań

Sprzęt użytkowany podczas szeroko pojmowanych postępowań dowodowych musi być skonstruowany według mocno wyśrubowanych norm jakości oraz szczegółowych wytycznych. Standardy obowiązujące w tej kategorii alkomatów wymienia atest EN-PN 15964, obowiązujący na terenie niemalże całego Starego Kontynentu. Certyfikat z tym oznaczeniem to prawdopodobnie najlepszy dowód na to, iż dany alkomat jest całkowicie niewrażliwy na rozmaite sztuczki, których mogą próbować osoby starające się ukryć swój prawdziwy stan.

Na stronie https://www.promil-lab.pl/ można znaleźć rozbudowaną paletę urządzeń, które pomyślnie przeszły ów wymagający proces kategoryzacji. W opisach poszczególnych alkomatów zwraca uwagę obecność drukarki – wygenerowany w ten sposób dokument, zawierający dane przebadanej osoby, czas i wyniki testu, w połączeniu ze świadectwem wzorcowania stanowi niezbity dowód. Warto jeszcze podkreślić przydatność pamięci nawet na kilka tysięcy rezultatów czy funkcję dostosowania alkomatu do warunków pogodowych. Urządzenia tego typu sprawdzają się zarówno w terenie, jak też w pomieszczeniach zamkniętych.