Na rozegranych w stolicy Kazachstanu Nursułtan w dniach 7-8 grudnia 2019 Mistrzostwach Świata Kyokushin World Union wystąpiła 14-osobowa reprezentacja Polski. W jej skład weszła dwójka zawodników Klubu Sportów Walki Bushi Agnieszka Winek i Szymon Olpiński. Zarówno Winek jak i Olpiński przeszli walki eliminacyjne i weszli do ósemki najlepszych zawodników świata.

Tym razem niestety obojgu zabrakło jednej wygranej walki, żeby stanąć na podium jednego z najbardziej prestiżowych turniejów kyokushin na świecie.

W polskiej ekipie najlepiej wypadła Agata Winiarska z Wrocławia, która zajęła drugie miejsce w kategorii kobiet do 70 kg. Brązowe medale zdobyli Marta Lubos z Tarnowskich Gór w kategorii kobiet do 65 kg oraz Marek Wolny w kategorii mężczyzn do 85 kg.

Najbliżej wygrania walki o wejście do strefy medalowej był Szymon Olpiński (kat. mężczyzn do 80 kg). Po błyskotliwych zwycięstwach przed czasem w dwóch walkach eliminacyjnych kolejno z zawodnikiem ze Szwajcarii Raoul Keusch i Kazachstanu Alexandr Tronyagin prowadził także w walce z zawodnikiem Iranu Asadi Amin Mohammad. Jednak nadmiar emocji i dynamiki spowodował, że Olpiński wykonał niedozwolone kopnięcia kolanem poniżej pasa rywala za co został ukarany ostrzeżeniem genten, co ostatecznie, mimo przewagi Szymona zdecydowało o jego przegranej.

Agnieszka Winek (kat. kobiet do 55 kg) zdecydowanie wygrała walkę z reprezentantką gospodarzy. Niestety w kolejnej walce uległa mistrzyni świata z poprzedniej edycji zawodów zawodniczce z Hiszpanii Teona Gazdeliani.

Mimo braku medali start na mistrzostwach można uznać za udany ponieważ zawodnicy KSW Bushi po raz pierwszy wygrali na tej imprezie walki eliminacyjne.

Kyokushin World Union (KWU) jest organizacją stworzoną przez światowe organizacje IFK, Kyokushinkan i KWF, której celem jest zjednoczenie ruchu kyokushin.

W Mistrzostwach Świata i Europy KWU mogą brać udział zawodnicy ze wszystkich grup kyokushin, ale każdy kraj może reprezentować tylko jeden zawodnik w kategorii wyłoniony w drodze eliminacji. W tym roku w skład kadry polski weszli mistrzowie lub wicemistrzowie Polski, a w kategoriach nie rozgrywanych na polskich mistrzostwach inni utytułowani zawodnicy.Organizacja ta jako jedyna na świecie jest mocno finansowo wspierana przez sponsorów. Zwycięzcy kategorii otrzymują nagrody finansowe, udział w zawodach, zakwaterowanie i wyżywienie dla zawodników są bezpłatne. powoduje to, że w turniejach KWU startuje większość ze światowej czołówki zawodników kyokushin.

Tym razem także koszty biletów lotniczych do Kazachstanu pokrył Polski Związek Karate.  Wyjazd ekipy KSW Bushi wspierał również Powiat Otwocki.

Szymon Olpiński i Agnieszka Winek znaleźli się w kadrze Polski jako aktualni Mistrzowie Polski w swoich kategoriach wagowych.

W roli trenera zawodników KSW Bushi wystąpił shihan Paweł Juszczyk

PJ