O tym, jak ważna jest aktywność fizyczna nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Ale co zrobić, gdy biegi i przysiady to dla nas zdecydowanie za mało, a nasz budżet nie pozwala na bywanie w klubach sportowych? Odpowiedź jest prosta! Skorzystać z bezpłatnych urządzeń, które znajdują się w wielu miejscach naszego powiatu!

Zaletą ćwiczeń w plenerze jest bezpłatny dostęp oraz szansa na efektywne dotlenienie organizmu. Tlen szerzej i efektywniej przedostaje się wraz krwią do wszystkich komórek, gwarantując maksymalny poziom ich odżywienia. Dużą zaletą tej formy aktywności jest także krajobraz, jaki nas otacza. Człowiek czuje się przyjemniej w otoczeniu zieleni niż wśród ścian. Dochodzi do niego więcej bodźców, które wzmagają reakcje poznawcze. Ćwiczy się, więc przyjemniej i efektywniej oraz wzmacnia swoją odporność.

“Siłownie pod chmurką” znajdziemy m.in.: w Otwocku, Karczewie i Józefowie. A już wkrótce będzie ich jeszcze więcej! Nowe obiekty pojawią się np. w Celestynowie i Józefowie.

 

Gmina Celestynów właśnie otrzymała na ten cel dofinansowanie unijne w wysokości 159, 075 zł w ramach “Programu rozwoju obszarów wiejskich realizowanego w latach 2014-2020”. Projekt wart jest 250tys.zł i będzie realizowany na terenie następujących trzynastu sołectw: Dąbrówka, Dyzin, Glina, Jatne, Lasek, Ostrowik, Podbiel, Pogorzel, Ponurzyca, Regut, Stara Wieś, Tabor i Zabieżki. Jego celem jest stworzenie całkowicie bezpłatnych i dostępnych dla każdego mieszkańca siłowni na świeżym powietrzu. Nowopowstałe miejsca będą zachęcały mieszkańców gminy Celestynów do aktywnego spędzania czasu. W każdej minisiłowni znaleźć ma się po kilka urządzeń takich jak: orbitrek, wioślarz, biegacz, twister, prasa nożna czy wyciąg górny. Przedsięwzięcie to skierowane jest do wszystkich mieszkańców. Przyrządy dostępne na placach będą dostosowane do osób w każdym wieku. Starsi mieszkańcy dzięki ćwiczeniom poprawią kondycję i wzmocnią koordynację ruchową, a według badań przeprowadzonych w 2017 roku, to właśnie oni są zwolennikami aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Mamy też dobrą wiadomość dla najmłodszych mieszkańców gminy! Dzięki PROW możliwa będzie również budowa nowego placu zabaw dla dzieci w Zabieżkach! A wszystko to jeszcze w tym roku kalendarzowym! Jak udało nam się dowiedzieć, wójt Gminy Celestynów, Witold Kwiatkowski i skarbnik gminy, Agnieszka Kurek podpisali stosowną umowę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie we wtorek, 23 stycznia.

Tego samego dnia, została też podpisana przez burmistrza Stanisława Kruszewskiego i skarbnika miasta Józefowa, Halinę Siwek umowa gwarantująca dofinansowanie projektu „Budowa innowacyjnych miejsc dla mieszkańców obszaru w ramach Lokalnej Grupy Działania”. Dzięki jego realizacji, przy ulicach Dolnej oraz Asnyka powstaną dwa, nowe place do trenowania kalisteniki i parkour.

Kalistenika jest treningiem siłowym opartym na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała, takich jak pompki czy brzuszki. Ma pozytywny wpływ na układ krwionośny człowieka. Kształtuje mięśnie, równowagę, zwinność i koordynację. Pierwszy plac powstanie na terenie sportowo-rekreacyjnym przy ulicy Dolnej. Powierzchnia działki przeznaczona pod plac do ćwiczeń obejmie około 280 m2. Teren ten zostanie wyposażony w zestaw do ćwiczeń. Dodatkowo, założony zostanie trawnik i pojawi się nawierzchnia z płyt gumowych. Zestaw do ćwiczeń umożliwi jednoczesny trening czternastu osobom. Na placu znajdziemy podstawowe sprzęty takie jak: wysokie drążki, niskie drążki równoległe (poręcze), koła gimnastyczne, wysokie drabinki poziome i pionowe, pionowe rurki. Nie zabraknie też tablicy informacyjnej z regulaminem użytkowania.

Na drugą placówkę przeznaczono około 680m2. Będzie znajdowała się przy ul. Asnyka w Józefowie. W planach jest: wykonanie ogrodzenia z trzech stron z siatki, zjazdu, bramy z furtką, placu do ćwiczeń streetworkout z zestawem urządzeń i nawierzchnią żwirową, placu do parkour z zestawem urządzeń, a także chodnika łączącego oba place. Na terenie zaplanowano też ustawienie ławek, koszy na śmieci oraz stojaków rowerowych. Jako zieleń projektowaną przewidziano wysiew traw i ziół.

Konkretna data realizacji projektu jest jeszcze nieznana. Dofinansowanie pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Na ten cel przeznaczono 159 074,00 zł w ramach wsparcia strategii rozwoju lokalnego objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Nadzór nad inwestycją prowadzi Referat Gospodarki Komunalnej

Marzena Lech, Natalia Kowalczyk/fot. Wikimedia