Organizowane w dniach 25-27 października w Karczewie Mistrzostwa Polski Freestyle Slalom 2019 bez wątpienia można zaliczyć do rekordowych pod wieloma względami począwszy od wyników, poprzez liczbę uczestników aż po wprowadzone nowości.

Na zawodach, jak co roku, pojawiła się cała polska czołówka rolkarzy. Zawodnicy walczyli  o tytuł Mistrza Polski w pięciu dyscyplinach, w trzech kategoriach wiekowych: junior 10, junior i senior.

 

Pierwszy dzień zawodów odbywał się pod hasłem szybkość, skoczność i gracja, zatem zawodnicy rywalizowali w konkurencjach speed slalom, classic oraz free jump. Ze względu na zbyt małą liczbę par zgłoszonych do classic pair, ta konkurencja nie została, zgodnie z regulaminem, rozegrana.

 

W skokach nad tyczką padło aż 5 rekordów kraju oraz niezliczona ilość rekordów życiowych:

Jakub Flaga - rekord Polski - 144 cm

Kinga Szuberla - rekord Polski kobiet i rekord Polski juniorek - 114 cm

Szymon Jarzynka - rekord Polski juniorów - 130 cm

Lilianna Denasiewicz - rekord Polski junior10 kobiet - 76 cm

Adam Jakubowicz - rekord Polski junior10 mężczyzn - 93 cm

 

Dzień  drugi, to dzień bitew, czyli battle i slides. Od rana zawodnicy pokazywali swoje najlepsze i najtrudniejsze tricki, a potem zachwycali kibiców efektownymi sposobami hamowania.

 

Wśród otwockich Wilków najwięcej razy na podium stawał Szymon Dziewanowski, który w każdej konkurencji, w której startował, zdobył medal. Łącznie dwa brązowe i jeden srebrny. Szymon po raz ostatni startował w konkurencji junior 10, kolejne zawody to będzie już inna, najliczniej zawsze reprezentowana kategoria junior. W tej właśnie grupie wiekowej najbliżej podium była Kinga Chodzik zajmując ostatecznie 5 miejsce w skokach nad tyczką. Jedyna otwocka seniorka, Halina Labriga, zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski w speed slalomie oraz 4 miejsce w battle. W battle junior 10 o podium otarli się także Karolina Sawczuk i Ksawery Słabęcki, zajmując odpowiednio 5 i 4 miejsca, a w skokach Pola Zych i Adrian Oklesiński zajmując 6 miejsca w swoich kategoriach

 

W Karczewie, za poprawny przebieg zawodów oraz wyniki, odpowiadali profesjonalni, certyfikowani przez WSSA sędziowie: sędzia główny Rafał Rackmann, a także Anna Horvath (Węgry), Aleix Julia (Hiszpania), Jakub Bednarski, Paulina Czapla.

 

Rekordy sportowe są na każdych zawodach oczywiście najważniejsze, jednak w tym roku było ich sporo także w innych obszarach. Przede wszystkim rekordowa była liczba uczestników. Jeszcze nigdy, w zawodach w Polsce, nie brało udziału aż tylu zawodników. Do Karczewa zjechało ich bowiem aż 134 (zarejestrowanych było 138). Najbardziej obleganą kategorią wiekową była kategoria junior kobiet. 40 juniorek w speed slalomie, o 2 mniej w battle freestyle slalom. We free jump łącznie kobiet startowało aż 40.

 

Po raz pierwszy na zawodach w Polsce została wykorzystana specjalna modułowa nawierzchnia wykorzystana do konkurencji slide. Odpowiednie podłoże jest w tych dwóch przypadkach wyjątkowo ważne zarówno ze względu na komfort startujących, jak i na ich bezpieczeństwo.

 

Kolejną nowością jest to, że zawodnicy startujący w Mistrzostwach Polski Freestyle Slalom w konkurencjach battle, speed i classic mogli zdobywać klasy sportowe, które od dawna są już  przyznawane w większości dyscyplin sportowych. W wrotkarstwie do tej pory były one przyznawane tylko w jeździe szybkiej. Teraz także zawodnicy Freestyle Slalom będą mogli pochwalić się klasami sportowymi.

 

UKS Wilki Otwock na Mistrzostwach Polski Freestyle Slalom 2019 reprezentowała w poszczególnych kategoriach liczna reprezentacja:

Senior:  Halina Labriga.

Junior: Kasia Gzyl, Gosia Piszczadowska, Olga Mazur, Ida Pożoga, Wiktora Kostrzewa, Kinga Chudzik, Hanna Bajer, Krzysztof Polok, Izabela Sychowicz, Zofia Lipczyńska, Zuzanna Chryk, Martyna Narożnik, Anna Fic, Aleksandra Strużyńska, Amelia Pieńkowska, Marika Sielska, Maria Malinowska.

Junior 10: Pola Zych, Aleksandra Niemczyk, Szymon Dziewanowski, Ksawery Słabęcki, Urszula Sychowicz, Alicja Depta, Matylda Karczmarczyk, Amelia Latuszek, Łucja Jankowska, Karolina Sawczuk, Adrian Mocarski, Adrian Oklesiński, Michalina Małkowska, Zuzanna Zielińska.

 

Mistrzostwa Polski Freestyle Slalom 2019  odbyły się pod patronatem Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. Patronat honorowy oraz wsparcie finansowe zapewnił Burmistrz Karczewa.

Wydarzenie  zostało zorganizowane przy pomocy sponsorów i partnerów. Sponsor główny – DigiFlex, a także sponsorzy zwyczajni: FR Skates, Seba, Staropolanka, NovoPack, Ilyama oraz Reporter Young. Partnerzy: WSSA, Fundacja Ochotnicza Grupa Ratownicza Musso4x4, Świermajer, Restauracja Soplicówka, Sport Grupa, Piekarnia Wanda, Lava Group, Tłocznia Szymanowice, Yerba Mate, Sensum Art, Helio.

Mistrzostwa w Karczewie należą do wyjątkowo udanych, co potwierdzają również liczne pozytywne komentarze i słowa uznania odnośnie organizacji imprezy i atmosfery w czasie jej trwania. Jako organizatorzy imprezy, UKS Wilki Otwock, dziękują wszystkim za udział, zawodnikom i trenerom za walkę i zaangażowanie, a kibicom za doping.

AZP

 

Galeria zdjęć dostępna jest na stronie wydarzenia na FB.