Miasto po raz czwarty gościło rowerową imprezę. Zgłosić mógł się każdy, wystarczyły jedynie kask i rower. Otwocka trasa przyciągnęła tłumy zawodników – wystartowało ich 1100.

Główną areną wydarzenia był obiekt OKS Start Otwock. Zarówno start, jak i meta biegu zlokalizowane były na terenie stadionu. Pagórkowaty charakter trasy prowadzącej przez leśne szlaki Mazowieckiego Parku Krajobrazowego sprawiły, że zawodników czekało nie lada wyzwanie.

Rywalizacja rozegrała się na trzech dystansach: MAX (61 km), MINI (29 km) oraz FAN (7,5 km - dla uczniów i uczennic szkół podstawowych). Drużyny konkurowały również w klasyfikacji drużynowej. W trakcie maratonu funkcjonował nowoczesny elektroniczny system pomiaru czasu (start i meta) oraz kontrolna mata elektronicznego pomiaru czasu na reszcie trasy.

Zwycięzcy:

  • kategoria MAX – mężczyźni: Ernest Kurowski (Wola Bike Orbea Team), kobiety: Anna Urban (TRW Cloudware Team)
  • kategoria MINI – mężczyźni: Kamil Kuszmider (TRW Cloudware Team), kobiety: Izabela Żeszczyńska (Dirty40)
  • kategoria FAN – chłopcy: Michał Pietras (Pogoń Mostostal Puławy), dziewczęta: Katarzyna Praszczałek (Dynamik ART)
  • rywalizacja drużynowa - TRW Cloudware Team

I etap LOTTO Poland Bike Marathon 2016 został zorganizowany przy ścisłej współpracy z Urzędem Miasta Otwocka, klubem OKS Start Otwock i Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Kolejna część zmagań już 24 kwietnia w podwarszawskiej Twierdzy Modlin. Impreza w ciągu kilku miesięcy odwiedzi m.in. Legionowo, Radzymin, Gorę Kalwarię, Płock i Marki. Maraton zakończy się 24 września etapem w warszawskim Wawrze.

Piotr Krajewski / fot. wikimedia.org