Na rozegranych w Warnie w Bułgarii 30 Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin sensei Agnieszka Winek po raz drugi w karierze zdobyła złoto w kumite seniorek do 55 kg. Tytuł Mistrza Europy Juniorów obronił także Szymon Olpiński wygrywając kategorie kumite mężczyzn 16-17 lat do 80 kg. Tym samym zawodnicy KSW Bushi zdobyli dwa z trzech złotych medali, które w kumite seniorów i juniorów udało się wywalczyć ponad stu osobowej polskiej reprezentacji. Z brązowym medalem wróciła także Izabela Jedlińska.

W mistrzostwach wzięło udział ponad sześciuset zawodników z dwudziestu czterech krajów. Pierwszego dnia rywalizowali juniorzy i seniorzy pow. 35 lat. Drugiego dnia zawodów na matach stanęli seniorzy czyli zawodnicy w wieku 18-35 lat, którzy rywalizowali w konkurencji kumite, czyli wolnej walki oraz kata czyli tradycyjnych form karate.

Gwiazdą polskiej ekipy okazała się sensei Agnieszka Winek, która wygrywając kategorię kumite seniorek do 55 kg zdobyła jedyne złoto dla Polski w drugim dniu zawodów. Była to zresztą wyjątkowo szczęśliwa dla Polaków kategoria, bowiem w czwórce najlepszych zawodniczek znalazły się same Polki. Tym razem naszym zawodniczkom udało się wyeliminować tradycyjnie bardzo silne zawodniczki rosyjskie. Jedną z nich pokonała w pierwszej walce Winek. W walce półfinałowej Agnieszka Winek stanęła naprzeciw swojej najgroźniejszej krajowej rywalki, Agaty Zjawińskiej. Walka była bardzo zacięta i nie została rozstrzygnięta w rundzie podstawowej. W dogrywce Zjawińska została ukarana ujemnym punktem genten za faule, co ostatecznie przypieczętowało zwycięstwo Winek.

Finał był powtórką finału kwietniowych Mistrzostw Polski Seniorów. Przeciwniczką Agnieszki Winek była Daria Szefer z Siemianowic Śląskich. Winek doskonale kontrolowała cała walkę wyprzedzając i kontrując skutecznie ataki przeciwniczki. W końcówce walki podopieczna sensei Pawła Juszczyka podkręciła tempo i w efekcie bez problemu wygrała przez wskazanie sędziów.

Agnieszka Winek wystąpiła także w konkurencji kata, gdzie zajęła siódme miejsce na ponad dwadzieścia startujących zawodniczek. Był to najlepszy, osiągnięty ex aequo z Kamilą Krzak z Sosnowca, wynik w polskiej ekipie w tej konkurencji w kategorii seniorów.

W bardzo efektownym stylu wygrał swoją kategorią Szymon Olpiński. W drodze do złota stoczył trzy walki, w których nie dał szans rywalom wszystkie wygrywając przed czasem. Finał zakończył efektownym kopnięciem obrotowym z wyskoku (do mawashi kaiten geri), które zakończyło walkę z kolegą z polskiej drużyny Krzysztof Jelonkiem. Było to jedyny złoty medal w męskich kategoriach juniorów zdobyty przez Polaka. Wygrywając swoją kategorię powtórzył ubiegłoroczny sukces z Mistrzostw Europy w Berlinie.

Warto dodać, że drugi z dwóch polskich złotych medali w kumite wywalczyła Patrycja Lewandowska, zawodniczka z drugiego klubu wchodzącego w skład BUSHI DOJO, Bushi Team z Piaseczna.

Brązowy medal wywalczyła w Warnie Izabela Jedlińska (kat juniorek 16-17 lat pow. 65 kg). Po bardzo wyrównanej walce o wejście do finału uległa zawodniczce z Serbii, która wygrała cala kategorię.

Eliminacji nie przeszedł niestety tym razem Łukasz Helt (kat, juniorów 16-17 lat do 65 kg).

Wyniki Mistrzostw Europy potwierdziły, że Klub Sportów Walki Bushi działający na terenie Józefowa, Otwocka, Karczewa i warszawskiego Wawra jest jednym z najsilniejszych klubów karate kyokushin w naszym kraju.

PJ