W dniach 18-19 stycznia 2020 w Antwerpii w Belgii odbyła się historyczny turniej - pierwsze Mistrzostwa Europy Fullcontact Karate, na których zawodniczka Klubu Sportów Walki Bushi sensei Agnieszka Winek zdobyła brąz w kategorii kobiet do 55 kg.

Celem ruchu Fullcontact Karate jest organizacja zawodów otwartych dla zawodników ze wszystkich organizacji karate kontaktowego. Otwartość na wszystkie grupy podkreśla rezygnacja ze słowa kyokushin, ponieważ nie wszystkie grupy go używają. Turniej był jednocześnie kwalifikacjami do Mistrzostw Świata Fullcontact Karate, które odbędą się pod koniec maja w Osace. W zawodach wzięło udział 136 zawodników z 23 państw, z 17 organizacji.

W Japonii działa ok 300 organizacji karate kontaktowego, a w Polsce jest aktywnych ok 13 grup. Wiele z nich organizuje swoje mistrzostwa Europy i Świata, co powoduje zamieszanie i dewaluację tytułów zdobywanych przez zawodników.

Obecnie są aktywne dwa silne nurty zjednoczeniowe - KWU czyli Kyokushin World Union i oraz właśnie ruch Fullcontact Karate. Nadzieję na pełne zjednoczenie dają prowadzone cały czas rozmowy liderów obu grup oraz udział najlepszych zawodników w imprezach obu nurtów. Niestety kompletnie poza dążeniami zjednoczeniowymi pozostaje cały czas silna i liczna grupa kierowana przez kancho Matsui czyli tzw. IKO 1.

KSW Bushi od czasu opuszczenia trzy lata temu IKO 1 bierze udział w imprezach obu tych zjednoczeniowych nurtów. Mistrzostwa w Antwerpii są również historyczne dla KSW Bushi ponieważ po raz pierwszy udało się na takiej imprezie zdobyć seniorski medal. Swój udział w zjednoczeniu środowiska ma także organizacją, z którą obecnie współpracuje KSW Bushi czyli World Kyokushin Budokai, która wszystkie swoje imprezy z założenia otwiera na uczestników ze wszystkich poważnych grup kyokushin. 


KSW Bushi na mistrzostwach w Antwerpii reprezentowała trójka seniorów Agnieszka Winek, Natalia Kondeusz i Szymon Olpiński.

Agnieszka Winek występująca w kategorii kobiet do 55 kg zdecydowanie wygrała dwie walki eliminacyjne z reprezentantką Serbii, a potem Holandii. W trzeciej, po remisowej rundzie podstawowej i pierwszej dogrywce w drugiej dogrywce przegrała nieznacznie przez wskazanie sędziów z zawodniczka z Hiszpanii, Eider Cardenosa.

Zdobywając brązowy medal Winek znalazła się w elitarnej czwórce polskich medalistek tego turnieju. Bowiem właśnie cztery brązy w kategoriach kobiecych to medalowe żniwo polskiej reprezentacji.

Natalia Kondeusz, trenująca od września w Józefowie zawodniczka Leżajskiego Klubu Karate Kyokushin, występująca tym razem w barwach KSW Bushi zaliczyła dobry występ w kategorii kobiet do 60 kg. Wygrała dwie walki eliminacyjne z zawodniczkami z Serbii i Belgii, co jednak, ze względu na liczbę osób w kategorii nie zapewniło jej wejścia do strefy medalowej. W trzeciej walce musiała uznać zdecydowaną wyższość zawodniczki z Litwy, Ruta Brazdzionyte.

Szymon Olpiński występujący w kategorii mężczyzn do 85 kg, górował nad przeciwnikiem w ciągu całej pierwszej walki. Niestety dwa razy wykonał przypadkowe, niedozwolone uderzenie ręką w głowę rywala za co otrzymał punktowane ostrzeżenia i ostatecznie przegrał walkę. Na pocieszenie pozostaje mu fakt, że większość polskiej ekipy właśnie w ten sposób przegrała swoje pojedynki.

W roli trenera i opiekuna ekipy wystąpił shihan Paweł Juszczyk.


Dziękujemy firmie Chill Emotions za wynajęcie busa w promocyjnych cenach dzięki któremu sprawnie dotarliśmy na miejsce.

PJ