Na rozegranym w dniach 7-10.11.2019 w Tokio 9 Pucharze Świata Karatenomichi World Federation, zawodniczka reprezentacji Polski (KWF Poland) Julia Manikało, zajęła drugie miejsce w konkurencji kata. Srebrny medal Julii jest pierwszym trofeum polskiej reprezentacji karate KWF na zawodach rangi światowej. IX KWF World Cup, rozegrany w stolicy Japonii, był najważniejszą międzynarodową imprezą karate w 2019 roku.

W zawodach wzięło udział ponad 400 karateków z 72 krajów. Warte podkreślenia jest to, że 30 osobowa kadra Polski (wyłoniona w toku eliminacji krajowych, przeprowadzonych przez KWF POLAND), posiadała w swoim składzie aż 7 osób z Akademii Karate Otwock. Puchar Świata KWF to bez wątpienia najtrudniejszy obecnie turniej karate na świecie. W licznie obsadzonych konkurencjach kata i kumite startowali wielokrotni mistrzowie świata oraz najlepsi z najlepszych zawodnicy karate, jak fenomenalny Masamichi Otsuka -asystent legendarnego mistrza Mikio Yahary.

Ekipa karate z Otwocka w składzie: Patryk Kępka, Hubert Jasiński, Maciek Szostak, Mikołaj Grott (zawodnicy grupy wyczynowej Akademii Karate Otwock) , Szymon Jałocha (Celestynów), Lena Plata (jedyna zawodniczka z Otwocka -uczennica Szkoły Podstawowej nr 6) z oraz najmłodszy Antoni Fijałkowski -spisała się znakomicie.

-Pragnę pogratulować postawy i zaangażowania wszystkim zawodnikom Akademii Karate Otwock. Turniej był ekstremalnie trudny w każdym aspekcie, dlatego jestem dumny, że nasi debiutanci wytrzymali presję wydarzenia i dali z siebie absolutnie wszystko. Moim podopiecznym, młodym karatekom z Akademii Karate Otwock (ADSW Jissenkan ) gratuluję wspaniałego debiutu na najważniejszej światowej imprezie karate i jestem przekonany, że bezpośrednia konfrontacja z najlepszymi karatekami KWF zaowocuje w przyszłości - powiedział po powrocie z Tokio sensei Mirosław Plata.Podczas wyprawy do Japonii główny instruktor ADSW Jissenkan Otwock pełnił rolę trenera, natomiast dyrektor ADSW kancho Beata Medzwiedzka-Plata była opiekunem i kierownikiem otwockiej ekipy. Wybitny poziom techniczny adeptów grupy wyczynowej Akademii Karate Otwock -ostatecznie potwierdzony zakwalifikowaniem (największej w skali kraju) grupy zawodników do składu reprezentacji Polski na Puchar Świata, nie jest dziełem przypadku -to efekt wielu lat ciężkich treningów, ale również systematycznego udziału w międzynarodowych seminariach i zgrupowaniach karate oraz wielkiego zaangażowania i pasji trenerów. Akademia Karate Otwock (ADSW Jissenkan) to najstarsza otwocka szkoła walki - w lipcu 2020 roku będzie obchodzić trzydziestolecie swojej działalności. W trakcie przygotowań do Pucharu Świata KWF odbyło się kilka znakomitych seminariów technicznych, w których udział wzięli wszyscy zawodnicy z Otwocka. Przeprowadzono także egzaminy kwalifikacyjne dla instruktorów i trenerów, w których udział wziął sensei Mirosław Plata, uzyskując międzynarodowe uprawnienia instruktorskie, egzaminatorskie i sędziowskie w karate KWF.

Tuż przed samym Pucharem Świata - w dniu 8 listopada, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w świecie karate - założyciel KWF, legendarny Mikio Yahara, jako pierwszy karateka zdał fizyczny egzamin na 10 dan (to prawdopodobnie pierwszy przypadek w historii światowego karate). Dotąd tak wysoki stopień nadawano twórcom danego stylu, za największe dokonania w dziedzinie rozwoju karate oraz za międzynarodową działalność szkoleniową i popularyzatorską.Team z Otwocka miał zaszczyt uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu i na własne oczy zobaczyć ten egzamin. Dotychczas, we wszystkich światowych organizacjach karate,  stopień 10 dan był nadawany wyłącznie w formie nagrody, jako dowód uznania dla zasług danego mistrza.

 

Grupa wyczynowa Akademii Karate Otwock spędziła w Japonii dwa tygodnie. Po zakończeniu Pucharu Świata zawodnicy mieli jeszcze sporo czasu na  zwiedzanie. Poza ogromnym Tokio z jego charakterystyczną wieżą Skytree, przepięknymi historycznymi dzielnicami, które można zwiedzać miesiącami - mieli okazję zobaczyć najbardziej kultowe dla karateków i rozpoznawalne miejsce w Japonii. Byli między innymi w Kioto, w Nikko i w Kamakurze oraz przy grobie Gichina Funakoshi -uznawanego za ojca współczesnego karate. Przemieszczali się superszybkimi pociągami Shinkansen, dzięki czemu w krótkim czasie mogli zobaczyli wiele zabytkowych budowli i świątyń (w tym Meiji Jingu najczęściej odwiedzaną świątynię w Japonii oraz  przepiękną świątynię Sensoji w Asakusa) a także święty symbol Japonii -górę Fuji.

 

Otwocką ekipę w Japonii wspierali finansowo Partnerzy wydarzenia: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta Otwocka, Starostwo Powiatu Otwockiego, Urząd Gminy Celestynów, Koleje Mazowieckie, oraz firmy: EM Group (Karczew),  BAKS (Karczew), Fitness Club Imperium (Otwock), A&A.F Investments Limited No. 09467254 (Warszawa)

Beata Medzwiedzka-Plata