W niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o zamknięciu prawie wszystkich kąpielisk w Trójmieście z uwagi na sinice. Jedynie w trzech miejscach w Gdańsku można się jeszcze kąpać.

Trójmiejskie kąpieliska są od soboty sukcesywnie zamykane z uwagi na sinice. W niedzielę Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna powiadomiła, że w ciągu dnia sytuacja może się zmieniać.

Tak też się stało. W niedzielę po południu GIS zdecydował, że zamknięte zostaną wszystkie kąpieliska w Gdyni (4), Sopocie (9) oraz prawie wszystkie w Gdańsku (5). W grodzie nad Motławą są czynne jedynie 3 kąpieliska w: Gdańsku Stogach, Sobieszewie i Świbnie.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zamknięciu kolejnych kąpielisk na swojej stronie internetowej.

Nieczynne jest też kąpielisko w Rewie od strony Zatoki Gdańskiej oraz wszystkie 4 kąpieliska w Krynicy Morskiej.

Na pozostałych - około 40 - nadmorskich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można się w niej bezpiecznie kąpać.

Zakwit sinic utrzymuje się też od kilku dni w jez. Dobrogoszcz w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane we wsi Dobrogoszcz.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Gdy pojawią się w wodzie w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć na stronie GIS