14 marca br. odbędzie się II etap Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Wystartują w nim trzyosobowe zespoły uczniów z sześciu warszawskich szkół ponadgimnazjalnych.

Do stołecznych szkół, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu należą: XVIII LO im. J. Zamoyskiego, VII LO im. J. Słowackiego, XLVI LO im. Czarnieckiego, XV LO im. N. Żmichowskiej, Zespół Szkół nr 42 oraz LXIV LO im. I. Witkiewicza. Z całego województwa mazowieckiego zakwalifikowały się 23 szkoły średnie. Najwyższą liczbę punktów na I etapie Olimpiady uzyskali uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Sochaczewie.

Olimpijczycy, którzy podeszli do testu w I etapie Olimpiady musieli odpowiedzieć na 20 pytań z zakresu systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce. Musieli wiedzieć m.in. jaka jest wysokość renty rodzinnej, świadczenia rehabilitacyjnego czy zasiłku pogrzebowego oraz jakie przedsiębiorca musi spełnić warunki żeby opłacać składki od preferencyjnej podstawy.

- Pytania były trudniejsze niż rok temu, ale po raz pierwszy konkurs ma rangę Olimpiady, więc to zrozumiałe – stwierdziła Małgorzata Wojtczuk, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 42 w stołecznym Ursusie. – Bardzo się cieszę i jestem dumna z naszych uczniów, że będą reprezentować szkołę na kolejnym etapie zmagań – dodaje.

Na podstawie wyników z II etapu Olimpiady zostanie wyłoniony jeden zespół uczniów z całego województwa mazowieckiego. Finał Olimpiady, podczas którego rywalizować będzie 16 zespołów – po jednym z każdego województwa – odbędzie się 26 kwietnia br.

Listy wszystkich szkół zakwalifikowanych do II etapu Olimpiady ZUS znajdują się TUTAJ.