3 marca drzwi do Szkoły Podstawowej nr 12 zostały otwarte dla wszystkich dzieci z powiatu otwockiego. Najlepsza kadra nauczycielska i przytulna atmosfera – jak twierdzą uczniowie, to jedne z wielu zalet tej placówki.

W pierwszą sobotę marca mieliśmy okazję uczestniczyć w dniu otwartym SP 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Otwocku. Spotkanie zaczęło się od występów artystycznych zdolnych wychowanków szkoły. Po wręczeniu cukierków i własnoręcznie zrobionych upominków, uczniowie oprowadzali gości po zakamarkach budynku.

Dwunastka jest największą szkołą podstawową w Otwocku. A jej każdy metr kwadratowy został świetnie zagospodarowany. Uczniowie, jak podkreślali podczas oprowadzania, chwalą sobie komfort, który mają na przerwach. Szkoła jakiś czas temu zainwestowała w pufy, na których dzieciaki mogą wypoczywać. Na długiej przerwie, uczniowie mogą także korzystać z gier towarzyskich typu twister, czy przestrzenne warcaby – miejsca na takie zabawy jest aż nadto.

Równie ciekawe, co przerwy, są lekcje. Każda klasa w szkole ma konkretną funkcję i jest wyposażona pod jej kątem. W sali do historii znajdziemy mapy i figurki historycznych postaci. Pracownia chemiczna przypomina laboratorium, a biologiczna – mini zoo. Ilość terrarium w sali do biologii jest imponująca. Szkoła opiekuje się m. in. dwoma wężami, gekonami, kameleonem, jaszczurką i kanarkami. Uczniowie bardzo sobie cenią kontakt ze zwierzętami. Jak mówili, w wakacje chętne osoby mogą zabrać poszczególne zwierzątka, a także rośliny do domu na przechowanie. Po powrocie do szkoły, za odpowiednią opiekę dostają szóstkę do dziennika.

Dwunastka nastawiona jest na praktyczne nauczanie, stąd taka ilość przeróżnych rekwizytów, modeli i fantomów. Ale gadżety to nie wszystko, ważne jest także podejście nauczycieli do uczniów i edukacji. -Nauczyciele są naprawdę fajni, nie robią nam zbędnych problemów - zdradziły nam uczennice 6. klasy. Grono pedagogiczne było bardzo zaangażowane w organizację dnia otwartego. Pani chemiczka robiła ciekawe doświadczenia, a pani od angielskiego zachęcała do ciekawych rebusów z wykorzystaniem języka. W każdej klasie, mili prowadzący opowiadali gościom o swoich zajęciach. Między uczniami, a nauczycielami było widać tego dnia dużą zażyłość i wzajemny szacunek. Do takiej szkoły aż chce się przychodzić!

MK/fot. SP 12, MK