Czy grozi nam paraliż podczas egzaminów gimnazjalnych, ósmoklasistów i matur?

Spór zbiorowy w placówkach oświatowych w naszym powiecie wkroczył w nowy etap. Jak informuje p. Przemysław Gręzak, prezes oddziału powiatowego ZNP w Otwocku, w 55 placówkach w naszym rejonie zakończono sporządzanie protokołów rozbieżności, a więc zakończył się już etap rokowań. Kolejny etap to mediacje.


Czy będzie strajk?
-
Na pewno tak, ale na razie nie znamy jego daty. O tym zdecyduje centrala ZNP 4 marca. W tym momencie wszystkie ustalenia są tajne. Wynika to z „nauczki” przy poprzednim strajku, gdy datę ogłoszono wcześniej, więc kuratorzy na polecenie ministerstwa wystosowali odpowiednie „listy” do dyrektorów szkół, informujące, że każda forma akcji protestacyjnej zostanie uznana za nielegalną, a konsekwencje – z zerwaniem umów o pracę włącznie - poniosą dyrektorzy placówek i nauczyciele - mówi p. Gręzak.

Teraz ZNP o dacie strajku poinformuje w ostatniej chwili, żeby nie dać szansy ministerstwu na tego rodzaju praktyki zastraszania pracowników placówek, które biorą udział w akcji protestacyjnej. Placówki oświatowe pod „opieką” Solidarności również są na podobnym etapie sporu zbiorowego co te, w których pracownicy reprezentowani są przez ZNP.

 

Również pani Urszula Trzaskowska – przewodnicząca komisji międzyzakładowej „Solidarność” na rejon Otwock poinformowała nas, że negocjacje na tę chwilę nie dały żadnych pozytywnych rezultatów. Choć prywatnie ma nadzieję, że do strajku jednak nie dojdzie, wszystko wskazuje jednak na to, iż taki właśnie będzie finał akcji protestacyjnej.

Egzaminy się nie odbędą?
Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, kiedy odbędzie się akcja strajkowa planowana przez ZNP, jednak, zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami, będzie przeprowadzona w taki sposób, by jak najmniej ucierpieli na tym uczniowie, zwłaszcza ci przystępujący do egzaminów i matur.

Z drugiej strony – „Solidarność” co prawda oficjalnie nie ma jeszcze ustalonego terminu strajku, jednak nieoficjalnie mówi się o 15 kwietnia – pierwszym dniu egzaminów ósmoklasistów. Jak powiedziała nam p. Trzaskowska, najprawdopodobniej strajk obu związków zostanie zaplanowany na ten sam dzień, właśnie 15 kwietnia, choć nie ukrywa, że przymierzano się również do rozpoczęcia strajku w pierwszy dzień egzaminów maturalnych.

Jak akcja protestacyjna ma się do ogłoszonych przez PIS kandydatur do Parlamentu Europejskiego – przypominamy – jedną z kandydatek jest sprawczyni kryzysowej sytuacji w polskiej Oświacie – minister oświaty Anna Zalewska – tego nie wiadomo.

O planowanym strajku pisaliśmy już pod koniec stycznia. Artykuł znajdziecie TUTAJ.