Już niedługo, przyszli licealiści staną przed wyborem nowej szkoły. Z pewnością ułatwi im go ranking najlepszych liceów w kraju, który właśnie opublikował miesięcznik “Perspektywy”.

Liceum Ogólnokształcące Nr III im. Juliusza Słowackiego, buduje swoją tradycję już od dwudziestu lat. Popularność wśród młodzieży zawdzięcza najwyższym wynikom matur w powiecie otwockim, kadrze pedagogicznej oraz nowoczesnym metodom nauczania. Nie dziwi więc fakt, że Liceum nr III po raz kolejny zostało uznane za najlepszą szkołę w powiecie.

W rankingu dotyczącym województwa mazowieckiego, placówka znalazła się na 49 miejscu, a w ogólnopolskim zajmuje 176 pozycję. Warto dodać, że w Rankingu Perspektyw Słowak po raz kolejny jest bezkonkurencyjny! W grupie najlepszych liceów na pozycji 132 uplasowało się również Liceum Ogólnokształcące nr I im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Dyrektorem Liceum im. Juliusza Słowackiego od ponad 19 lat jest Robert Pielak. Od tamtej pory dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym prowadzi intensywne działania zmierzające do podniesienia poziomu nauczania w liceum, który stale wzrasta. Dzięki temu, szkoła, zajmuje wysokie miejsce w rankingu szkół ponadgimnazjalnych. -Taki wynik zawdzięczamy ambicji uczniów, konsekwentnemu realizowaniu polityki oświatowej oraz wykwalifikowanej kadrze nauczycielskiej - stwierdza dyrektor Robert Pielak.

 

Do Słowaka uczęszcza ponad czterysta osób. Jest to szkoła, która niezmiennie wyróznia się najwyższymi progami punktowymi i wysokim poziomem nauczania.Naturalne jest więc to, że absolwenci obsypują ją samymi superlatywami. -Liceum to był najlepszy czas w moim życiu. Nauczyciele byli zawsze dostępni dla uczniów i uśmiechnięci. Słowak dał mi wykształcenie, ale nie tylko. Zawarłam w nim przyjaźnie, które utrzymują się do tej pory. Pobyt w liceum wspominam jako jeden z najważniejszych etapów w moim życiu - komentuje absolwentka szkoły Natalia.

Ranking "Perspektyw" uznawany jest bowiem za wyznacznik wysokiego poziomu nauczania oraz prestiżu. Metodologia, jaką kierują się autorzy rankingu opiera się na kilku podstawowych zasadach. W ustaleniu listy najlepszy Liceów Ogólnokształcących brane są pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach, wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matur przedmiotów dodatkowych. Natomiast podczas tworzenia rankingu najlepszych Liceów pod względem zdawalności matur, autorzy biorą pod uwagę szkoły uwzględnione w powyższym rankingu oraz wyniki maturzystów. Jeśli wyniki uczniów plasują się ponad 0,75 średniej krajowej z egzaminu maturalnego obowiązkowego z języka polskiego i matematyki automatycznie zostają uwzględnione w rankingu. Dla szkół z maturą zdawaną na poziomie dwujęzycznym, dodatkowo w obliczeniach rankingowych uwzględniono wyniki z języka obcego na poziomie dwujęzycznym.

Źródłem danych, na podstawie, których stworzono ranking były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych, oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. Całe zestawienie dostępne jest TUTAJ. Jego misją jest dostarczanie informacji, jak oceniane są polskie licea. Co roku czekają na niego młodzi ludzie, którzy stoją przed wyborem nowej szkoły.

 

Ten ogromny sukces otwockich liceów to konsekwencja ciężkiej pracy nauczycieli i uczniów. Jest to powód do dumy oraz do dalszej, jeszcze intensywniejszej pracy. Gratulujemy sukcesu! Życzymy dalszego zaangażowania w kształtowaniu umysłów, postaw i systemów wartości uczniów, a młodym ludziom tego, by znaleźli dla siebie idealne liceum!

Natalia Kowalczyk/ fot. Wikimedia