
Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie jest bardzo ważnym miesiącem, gdyż wreszcie zawita do nas upragniona wiosna. Gdy pogoda pozwoli marzec staje się najbardziej pracowitym okresem dla posiadaczy ogrodów ozdobnych oraz warzywnika. W tym czasie, należy przygotować ogród, a przede wszystkim rośliny do kolejnego okresu wegetacyjnego.
Należy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne takie jak:
-
zdejmowanie osłon ochraniających krzewy i drzewa zimą. Należy robić to w pochmurny dzień, ponieważ wtedy roślinom nie zagrażają gwałtowne skoki temperatury.
- przycinanie posadzonych w poprzednich latach żywopłotów: boczne pędy tniemy tak, aby utrzymać planowany kształt, a szczytowe przyrosty skracamy.
-
przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych. Cięcie formujące wykonuje się zwykle w 1/4 wysokości pędów nad ziemią. Tak tniemy budleję Davida, lawendę wąskolistną, tawuły: japońską, drobną, białokwiatową, Menziesa, wierzbolistną i większość nowych odmian oraz hortensje: bukietową i krzewiastą. W 1/3 wysokości pędów nad ziemią tniemy róże wielkokwiatowe i migdałek. Wykonujemy także cięcie sanitarne, polegające na usunięciu pędów starych, chorych i uszkodzonych oraz cięcie prześwietlające – usunięcie pędów rosnących zbyt gęsto i krzyżujących się.
- u starszych drzew i krzewów wykonujemy cięcie prześwietlające, jeśli nie przycięliśmy jeszcze jabłoni, możemy to zrobić jeszcze teraz, przycinamy też grusze i śliwy.
- pod drzewami, krzewami i na grządkach warto rozłożyć kompost, z grządek usunąć warstwę ściółki, glebę spulchnić i przekopać z kompostem.
- wykonujemy opryski chroniące drzewka brzoskwiń przed dość często występującą chorobą, jaką jest kędzierzawość liści. Oprysk należy przeprowadzić, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 6°C.
Po ustąpieniu mrozów należy zdjąć warstwę ochronną z miejsc obsadzonych roślinami cebulowymi, należy wysadzić lilie oraz dzielić starsze rośliny.
Rośliny przechowywane zimą w chłodnych pomieszczeniach przenosimy do ciepłego miejsca (temperatura około 15°C) i częściej podlewamy. Po 4–6 tygodniach powinny wypuścić nowe pędy – wtedy można przygotować sadzonki.
Wykonujemy sadzenie krzewów ozdobnych zrzucających liście (w tym róż) oraz krzewów owocowych takich jak maliny czy jeżyny. Z drzew można sadzić morele i brzoskwinie.
Pod koniec miesiąca można wysiać wprost do gruntu kwiaty odporne na chłody takie jak nagietek, mak polny, chaber, maczek kalifornijski czy ślazówka. Do inspektów lub do pojemników można wysiać pod koniec miesiąca i trzymać w chłodnym pomieszczeniu kwiaty letnie np. nasturcje, tytoń ozdobny, aksamitki, szałwię, cynie, lwie paszcze, portulaki czyastry letnie, żeniszki. Jeżeli pogoda dopisze to pod koniec marca można już sadzić krzewy róż.
W marcu możemy rozpocząć wysiew niektórych nasion warzyw i ziół. Jeśli pogoda jest sprzyjająca do gruntu siejemy warzywa wytrzymałe na niższą temperaturę: bób, groch, rzodkiewkę, pasternak, marchew, szpinak, pietruszkę. Sadzimy także do gruntu cebulę dymkę i czosnek. Grządki z nasionami warto przykryć włókniną, aby ochronić wschody przed spadkami temperatury.
W inspektach wysiewamy nasiona do produkcji rozsady warzyw. W tym warzywa kapustne, takie jak kalarepa, kalafior, kapusta głowiasta i brokuł, siejemy też sałatę masłową i kruchą, które nieco później będziemy przesadzać bezpośrednio do gruntu.
Trawnik po zimie też często nie prezentuje się dobrze i trzeba przywrócić mu piękny wygląd. Najpierw wygrabiamy z jej powierzchni śmieci, gałęzie, liście, suchą trawę oraz zasypujemy i wyrównujemy kretowiska. Następnie trawnik napowietrzamy, nakłuwając darń widłami lub za pomocą aeratora, a potem nawozimy go, używając specjalnego nawozu do trawników lub azofoski, soli amonowej bądź mocznika.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj