
| Źródło: Artykuł sponsorowany
Jak wybrać odpowiednią oczyszczalnię dla swojej działki?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - czym się charakteryzują?
Zanim przejdziemy do wyszczególnienia rodzajów przydomowych oczyszczalni oraz wyjaśnimy, który z nich jest najlepszy w danej sytuacji, warto poświęcić chwilę na wymienienie najważniejszych zalet takich instalacji. Niezależnie od typu przydomowej oczyszczalni, każdą z nich cechuje duża wydajność, skuteczność, a także wytrzymałość. Co więcej, oczyszczalnie są bezobsługowe oraz z reguły się nie psują i potrafią służyć nawet kilkadziesiąt lat. Warunkiem jest jednak prawidłowa eksploatacja i dbanie o cały system, w tym zarówno powstrzymywanie się od wlewania do kanalizacji niebezpiecznych substancji, jak i konserwowanie oraz naprawy poszczególnych elementów. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są też bardzo ekologiczne, ponieważ nie mamy tutaj do czynienia z marnowaniem wody, a w procesie usuwania zanieczyszczeń wykorzystuje się naturalne zasoby.
Jakie są rodzaje przydomowych oczyszczalni?
Wiele zależy od warunków glebowych, metrażu działki oraz odległości, jakie trzeba zachować od innych instalacji, granicy czy zabudowań. Najbardziej podstawowe, najtańsze, ale i wymagające dużego terenu są oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Następnie można wymienić nieco bardziej zaawansowane, ale dość rozbudowane oczyszczalnie roślinne, które świetnie nadają się nawet do trudnej, podmokłej gleby. Najlepiej wypadają jednak najnowocześniejsze, ale też najdroższe biologiczne oczyszczalnie ścieków, które potrzebują niewiele miejsca, a więc można umieścić je na małej działce. W ich przypadku konieczne jest jednak doprowadzenie zasilania, dzięki czemu mogą pracować na najwyższych obrotach.
Czym kierować się przy wyborze oczyszczalni ścieków?
Wybór najbardziej optymalnej opcji nie jest prosty, a na ostateczną decyzję wpływa wiele czynników. Do każdego przypadku należy podchodzić w sposób indywidualny, dzięki czemu rozwiązanie będzie “szyte na miarę”. Najlepiej zaangażować do tego fachowców, którzy dokonają pomiarów, stworzą projekt oczyszczalni, wskażą kluczowe elementy, a następnie zamontują i przetestują instalację. Co ważne, przy niewielkich oczyszczalniach nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, lecz jedynie zgłosić taką inwestycję w starostwie w terminie minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj