Sypialnia jest jednym z najważniejszych miejsc w naszym domu. Warto więc urządzić ją tak, by stała się przyjaznym azylem dla domowników.

Sypialnia jest jednym z najważniejszych miejsc w naszym domu. Często jednak nie doceniamy jej znaczenia i podczas urządzania wnętrz całą swoją energię wkładamy w część reprezentacyjną: salon, jadalnię, hol. Powtarzamy sobie, że przecież nikt poza nami nie widzi sypialni, więc nie trzeba się nad nią zbytnio pochylać. Jednak spełnia ona ważną funkcję: towarzyszy naszemu wypoczynkowi, to tam regenerujemy siły i przygotowujemy się do kolejnego, pełnego wyzwań dnia. Warto więc urządzić ją tak, by stała się przyjaznym azylem dla domowników.

Atutem sypialni może być jej... wielofunkcyjność. Wystarczy, że dobrze dobierzesz meble

Jeszcze przed przystąpieniem do urządzania swojej sypialni zastanówmy się, czemu ma nam ona służyć. Wiadomo, że nadrzędnym celem jest tu zdrowy sen, więc łóżko będzie zajmować centralne miejsce. W sypialni opłaca się zachowywać zasadę minimalizmu: im większy element wystroju, tym jego forma powinna być prostsza. W myśl tej idei dobrze jest wybrać łóżko w naturalnym kolorze, bez zbędnych zdobień, ale za to funkcjonalne i w odpowiednich wymiarach. Mając taką bazę, można swobodnie eksperymentować z dodatkami – pościelą, poduszkami, narzutami. Jeżeli sypialnia ma również być kącikiem do relaksu, zainwestujmy w wygodny fotel; znajdziemy go na przykład w sklepie internetowym Malo Design. Można w nim czytać, pić kawę albo po prostu oddawać się błogim marzeniom. A jeśli potrzebne będzie wydzielenie w sypialni kącika do pracy, to idealnie sprawdzi się niewielkie biurko. Nawet stylowe meble designerskie bez trudu pomieszczą laptop, notatnik, najważniejsze dokumenty albo książki. Kobiety natomiast z pewnością pokochają opcję połączenia biurka z toaletką: wystarczy kilka pojemnych szuflad, żeby zawsze mieć pod ręką ulubione kosmetyki.

Stwórz przytulne wnętrze. Przydadzą Ci się do tego nie tylko meble, ale i lampy

Kompletując meble i dodatki do swojej wymarzonej sypialni, dobrze też zwrócić uwagę na oświetlenie. Zdarza się, że nie przywiązujemy do niego wagi, stawiając po prostu na jedno źródło światła albo jedynie na klasyczną nocną lampkę. Jeśli w sypialni zamierzamy pracować albo czytać książki, konieczne będzie umieszczenie w niej większej ilości lamp. Elegancki stojący model, jak ten od Malo Design, niech stanie przy fotelu. Na biurku widoczność zapewni silna, punktowa lampka, a wieczorny relaks umilą kinkiety zainstalowane tuż przy łóżku. Umiejętne operowanie światłem wprowadzi do sypialni niepowtarzalny klimat, jaki trudno osiągnąć nawet za pomocą doskonale dopasowanych dodatków. Zatem decydując się na pomieszczenie w stylu skandynawskim lub nowoczesnym, postawmy na proste, drewniane lub metalowe klosze, które nie zdominują przestrzeni, a jednocześnie będą podkreślać charakter wnętrza. Na ich tle ozdoby i zieleń zaprezentują się wręcz idealnie.