Koncert symfoniczny na Zamku Królewskim

18.04.2018 19:00

Miejsce wydarzenia: Zamek Królewski w Warszawie, Sala Wielka - Warszawa, Plac Zamkowy 4

Organizator: Polska Opera Królewska

2018-04-18
Godzina: 19:00
Zamek Królewski w Warszawie - Sala Wielka

18 kwietnia , środa

Tadeusz Karolak pokieruje orkiestrą Polskiej Opery Królewskiej na najbliższym koncercie w Zamku Królewskim w Warszawie. W programie znajdą się dwa symfoniczne utwory wybitnych polskich kompozytorów XIX wieku.

II Symfonia c-moll op. 15 jest jednym z najczęściej wykonywanych dzieł Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Kompozytor tworzył ją w okresie powstania listopadowego, stąd charakterystyczne w niej tematy narodowe. Nie bez powodu także nadał jej tytuł Symfonia charakterystyczna w duchu muzyki polskiej. Za tę symfonię został kilka lat później nagrodzony na konkursie kompozytorskim w Wiedniu. Dwie z czterech części utworu oparte są na popularnych narodowych melodiach: w części trzeciej, zatytułowanej Alla Masovienna, daje się słyszeć inspiracje Polonezem Kościuszki zaś kolejna – Alla Cracovienna, swój bardzo taneczny nastrój czerpie z ludowej pieśni Albośmy to jacy, tacy.

Druga z kompozycji, Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza, to utwór nieco późniejszy od poprzedniego (1896 rok), o wyraźnych jeszcze znamionach romantycznych. Części Serenady zatytułowane kolejno: Marsz, Romans, Walc, Finał, nawiązują do dzieł Mozarta, Volkmanna, Czajkowskiego i Dvořáka. Warto wspomnieć, że Karłowicz miał zaledwie 20 lat, gdy napisał oryginalną kompozycję Serenady, a jego muzyka była w tamtych czasach uznawana za awangardową.

Program koncertu:

Mieczysław Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2

Ignacy Feliks Dobrzyński – II Symfonia c-moll „Charakterystyczna” op. 15

 

Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej

Dyrygent Tadeusz Karolak
 
 
Wejście na koncert od ostrony kawiarni w Zamku Królewskim. Zapraszamy od 18:30.
 
Bilety do nabycia przez stronę internetową Polskiej Opery Królewskiej i na portalu bilety24.pl, a także w biurze przy ul. Nowogrodzkiej 49 i w kasie przed spektaklem w miejscu wydarzenia.
 
Serdecznie zapraszamy!

Kup bilet